امفالوسل (Omphalocele)

الف. تعریف :

امفالوسل یک ناهنجاری مادر زادی در بدو تولد است که در آن مقادیر متفاوتی از محتویات شکم از داخل قاعده بند ناف بیرون میزند . در طول حاملگی همچنان که جنین رشد میکند روده ها به تدریج طویل تر شده و از حفره شکم خارج گردیده و وارد بند ناف میشوند. این رشد روده ها از هفته ششم تا دهم حاملگی رخ میدهد و بطور طبیعی در هفته یازدهم روده ها مجددا بداخل حفره شکم برمیگردند.اگر اختلالی در این بازگشت ایجاد شود امفالوسل پدید می اید .
نوزادانی که امفالوسل دارند ممکن است ٬ نقایص دیگر مادرزادی هم داشته باشند که برخی از این مشکلات، جدی هستند . امفالوسل بوسیله یک کیسه یا غشاء شفاف که بند ناف به آن چسبیده ٬ پوشیده شده است . که این ساک ممکن است فقط حاوی یک قسمت کوچک یا قسمتهای بیشتری از روده یا ارگانهای دیگر شکمی باشد.
اگر این ساک پاره شود محتویات شکم از دیواره باز آن بیرون میریزند. در این بیماری حفره شکم از حد معمول کوچکتر است و باعث می شود تا بر گرداندن احشا به داخل این حفره مشکل شود.

ب. تشخیص :

امفالوسل از طریق سونوگرافی در سه ماهه دوم وسوم بارداری قابل تشخیص است. در صورت عدم تشخیص در بدو تولد پزشک با معاینه نوزاد مبتلا٬ قادر به تشخیص این ناهنجاری خواهد بود.

ج. درمان :

در صورتی که ساک امفالوسل پاره نشده باشد٬ (سالم باشد) عمل جراحی را میتوان تا وقتی که شرایط نوزاد مناسب شود به تعویق انداخت . البته امفالوسلهای کوچک برای پیشگیری از عفونت یا آسیب بافتی باید سریعا اصلاح شود. اما امفالوسلهای بزرگتر ممکن است به کاهش تدریجی اندازه نیاز داشته باشند تا با بزرگتر شدن حفره شکم فضای مناسب برای قرار گرفتن روده ها در داخل شکم فراهم شود.به کمک جراحی در این موارد ، یک روکش silastic( پلاستیکی )روی محتویات شکم قرار داده میشود تا از روده ها حفاظت کرده وبا اعمال فشار ملایم به کاهش اندازه امفالوسل کمک کند. بازگشت محتویات روده به حفره شکم ممکن است 10روز طول بکشد که در طی این مدت بچه در بیمارستان، زیر نظر جراح می باشد . بعد از آن مجددا جراحی انجام شده و نقص دیواره شکم ترمیم می گردد . گاهی مالیدن نوعی کرم مخصوص که توسط پزشک تجویز میشود باعث سخت شدن ساک میشود٬ که در این صورت جراحی 6 تا12 ماه به تعویق می افتد تا ضمن رشد کودک، حفره شکم بزرگتر شود. اگر ساک پاره شود اورژانس پزشکی است و باید جراحی سریعا انجام گیرد .

د. عوارض :

عفونت – پارگی – انسداد روده جزء عوارض امفالوسل است .